Whatsapp
Bizi Arayın
Kabul Ediyorum
De Clinic internet sitesinden tüm özellikleriyle faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyor. Bu internet sitesini kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz
de clinic preloader Lütfen Bekleyiniz

3D Çene ve Diş Tomografisi


Hekimlerin diş tedavisine başlamadan detaylı bilgi sahip olması için diş tomografisi çektirilir. Normal diş ve yüz röntgenleri bazı durumlarda yeterli olması ve doktor yeterli bilgiye sahip olamayabilir. Böyle durumlarda doktorun yanlış tedavi uygulamasını önlemek adına detaylı diş tomografisine ihtiyaç duyar. 3 boyutlu diş tomografisi klasik radyografilerden farklı olarak dişin sert dokusu, diş eti ve çene kemiklerini üç boyutlu olarak görme imkânı sağlar. Özellikle cerrahi işlemlerde hekimlere sınırları net çalışma imkanı sağlar.

de clinic antalya
3D Diş Tomografisinin faydaları nelerdir?

Üç boyutlu diş tomografisi sayesinde hastanın rahatsızlığı üç boyutlu olarak teşhis konuluyor ve sorunsuz diş tedavisi gerçekleşir. Doktorunuz dişin düm yapısını görebilir. Bu sayede dental implantların, en doğru bölgeye yerleştirilerek hem estetik hem fonksiyonel olarak en iyi sonuç elde edilmesi sağlanır. Çenelerde görülen kistlerin ve diğer patolojilerin tedavi planlamasında da son derece yardımcıdır, kistlerin tüm sınırları ayrıntılı olarak belirlenebilir ve eksiksiz bir şekilde bölgeden uzaklaştırılabilir.

Üç boyutlu çene ve diş tomografisi radyasyon miktarını gösteren infograf
Çene ve Diş Tomografisi işlemlerinde radyasyon zarar verir mi?

Grafikte de görüldüğü gibi diş tomografisi cihazlarının vücuda olan radyasyon etkisinin boyutu çok düşüktür. Yalnızca alt veya üst çenenin görüntülendiği 3D çene ve diş tomografisinin verdiği radyasyon dozunun normal panoramik filmden (her iki çenenin görüntülendiği büyük film) az bir miktar farkı vardır, dolayısıyla tüm vücudun çekildiği bilgisayarlı tomografiden çok daha az radyasyona sahiptir.

3D Çene Ve Diş Tomografisi Hangi Durumlarda Çekilir?

Ağız içinde gömülü 20 yaş dişlerinin kemikteki pozisyonunun, anatomik bölgelerle olan ilişkisinin (alt çenede sinir-damar paketine, üst çenede sinüs boşluklarına olan uzaklığı) üç boyutlu olarak değerlendirilmesi gereken durumlarda ve implant yapımında 3D tomografiyle çene kemiklerinin yapısı üç boyutlu olarak değerlendirilmesi gereken durumlarda çekilir. Çenelerde görülen kistlerin ve diğer patolojilerin tedavi planlamasında da yardımcıdır ve kistlerin tüm sınırları ayrıntılı olarak belirlenebilir.