Whatsapp
Bizi Arayın
De Clinic internet sitesinden tüm özellikleriyle faydalanabilmeniz için çerezleri kullanıyor. Bu internet sitesini kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz Kabul Ediyorum
preloaderlogo Lütfen Bekleyiniz

Estetik Diş Hekimliği

Dijital Gülüş Tasarımı


Aynaya her baktığınızda dişlerinizin şeklinden, renginden, kısalığından kaynaklanan görüntü sizi rahatsız ediyorsa gülüş tasarımı istediğiniz değişimin anahtarı olabilir. Gülüş tasarımı ile yalnızca dişleriniz değil, dişetleriniz, dudaklarınız ve yüzünüz bir bütün olarak değerlendirilir. Yüz hatlarınız, dudak yapınız, dişeti seviyeleriniz, cinsiyetiniz, ten renginiz ve hatta karakteriniz gibi parametreler değerlendirilerek size özel tedavi planı hazırlanır. Doğru yapılmış bir planlama ile gülüşünüz yüzünüzdeki yılları silebilir, Hollywood smile sizinde imzanız olabilir.

background shape
Gülüş Tasarımı nasıl yapılır?

De Clinic’te hekiminizin sizden alacağı dijital fotoğraf ve video kayıtlarıyla dişlerinizle ilgili problemler, beğenmediğiniz noktalar ve beklentileriniz somutlaştırılarak tedavi planına geçilir. Bu aşamada beğendiğiniz gülüşlerin fotoğraflarını da yanınızda getirerek tedavi çerçevesinin oluşturulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Alınan fotoğraf kayıtları, bilgisayar programında yüz oranları, yumuşak dokular, dişlerin şekilleri ve hastanın beklentileri göz önünde bulundurularak yapılacak restorasyonların simülasyonları hazırlanır. Bu simülasyonlara sadık kalınarak De Clinic laboratuvarlarında teknisyen tarafından hazırlanan gerçek restorasyonun prototipi hastaya uygulanır. Bu şekilde tekrar fotoğraf ve video kaydı alınarak size tedavi sonunda nasıl bir gülümseye kavuşacağınız gösterilerek tasarımın üzerinden tekrar geçilir.

Dijital görüntüleme estetik amaçlı tedavilerde en önemli aşamalarından biridir. Bu nedenle diş hekiminizin bu işlemlere yeterli zaman ayırması, estetik beklentilerle başladığınız tedavilerin sonunda zaman ve para kaybı yaşama riskinizi ortadan kaldırır. En nihayetinde hasta tarafından da kabul gören tasarımın üretim aşamasına geçilerek hasta yeni gülümsemesine kavuşturulur.

Gülüş tasarımı, porselen lamine restorasyonlar, zirkonyum diş, ortodonti tedavisi, pembe estetik, diş beyazlatma, bonding, ve implant diş tedavisine kadar birçok tedavi yöntemini kapsamaktadır. Varılmak istenen noktada hangi bileşenlerin ne kadar katkısı olacağına uzman diş hekiminiz karar vermektedir.

Diş Beyazlatma çeşitli nedenlerle dişlerin yapısına nüfus eden renklenmelerin giderilerek dişlerin önceki tonuna göre ağartılması işlemidir. Dişlerin doğal renkleri zamanla koyulaşır. Diş taşı temizliği ve polisaj yapılarak dişte oluşan renklenmeler giderilebilir. Ancak bu yolla giderilemeyen renklenmelerin giderilmesi veya dişin kendi renginin birkaç ton daha açılması mümkündür. Bu dişlere porselen gibi tedaviler uygulamak yerine daha koruyucu bir yöntem olan beyazlatma yöntemi uygulanır ve bu işlem sonunda dişler durumuna göre sekiz ila on tona kadar açılabilir.

background shape
Porselen diş laminaları hangi durumlarda uygulanır?

• Ön dişlerinde kırık olan kişilere,
• Dişlerinin ön yüzeyleri çeşitli faktörler (sert fırçalama vb.) nedeniyle aşınmış olan kişilere,
• Dişlerinin arasında boşluklar olan kişilere,
• Dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere,
• Ön dişlerinde büyük dolgulara bağlı renk değişikliği olan kişilere,
• Gülme sırasında üst dişleri hiç gözükmeyecek kadar diş boyutları kısa olan kişilere uygulanabilmektedir.

Porselen lamina dişlerin ömrü ne kadardır?

Porselen laminaları iyi bir ağız bakımıyla yıllarca kendi dişleriniz gibi kullanılabilirsiniz. İnce olmaları kolay kırılır mı sorusunu akla getirmektedir. Fakat düşünülenin aksine porselen laminalar günümüz yapıştırma teknolojileri doğal diş yapısını daha güçlü kılmaktadır. Porselen yüzeylerinin pürüzsüz olması sayesinde de doğal dişlerde oluşan renklenme ve diş taşı oluşumu problemlerini minimuma indirir.

Kompozit Bonding


Küçük aralıkların kapatılmasında, çapraşık veya dönmüş dişlerin düzeltilmesinde, aşınma ve hafif renklenme vakalarında dişten minimum madde kaldırarak yapılan bir çeşit kompozit uygulamasıdır. Bu amaç için özel kompozit materyalleri kullanılmaktadır. Son derece konservatif olması, tek seansta tamamlanması, dişte minimum aşındırmayla uygulanabilmesi ve estetik olarak tatminkar sonuçlar vermesinden dolayı tercih sebebidir. Ancak uzun dönemde renklenme gerçekleşebildiğinden hastanın beslenme ve fırçalama alışkanlığına göre belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekmektedir.

background shape
Bonding uygulaması sonrası nelere dikkat etmeliyim?

İlk 48 saat içinde lekelerden korumak ya da oluşumlarını en aza indirmek için renkli yiyecek ve içeceklerden olabildiğince uzak durmak gerekir. Çay, kahve, sigara bonding uygulamasında kullanılan rezin materyalinin renkleşmesine neden olur. 
Dişlerinize hem düzenli olarak bakım uygulamalısınız (diş fırçası, diş macunu, diş ipi, arayüz fırçası) hem de rutin hekim kontrollerinizi ve diş taşı temizlikleriniz aksatmamalısınız. Kompozit rezin doğal diş kadar kuvvetli değildir. Sert nesneler ısırdığınızda veya çiğnediğinizde kırılabilir. Bonding uygulamasının ömrü birkaç yıldır, daha sonra tamir edilmesi gerekebilir.

Kompozit laminaların porselen laminalara göre farklılıkları nelerdir?

• Kompozit laminalar kırıldığında kolayca tamir edilir ve yapımı bir seansta gerçekleşir. Porselen laminalar ise kırıldığında tamiri daha zordur.
• Porselen laminaların zamanla yiyecek ve içecekler ile renkleşme ihtimali azdır oysa kompozit laminalar daha kolay renkleşebilir.
• Porselen laminalar daha şeffaf ve ince oldukları için kompozit laminalara göre daha doğal görünüm sağlarlar.

Zirkonyum Kaplama


Zirkonyum, estetik diş hekimliğinde metal destekli porselenlerin dezavantajlarını ortadan kaldırmak için geliştirilen yeni nesil diş kaplamalarıdır. Klasik porselen kaplamaların alt yapıları olan metaller dişlerde opak bir görüntü yaratır ki bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum kaplamalarda alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Dişeti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir. Metal alt yapılı porselenlerde sıkça görülen dişetlerinde renklenme problemiyle karşılaşılmaz. Zirkonyum esaslı porselenler hem ön dişlerde kullanabilecek kadar doğal ve estetiktirler, hem de arka dişlerde kullanılabilecek kadar dirençlidirler. Bu nedenle zirkonyum esaslı porselenler ön ve arka dişlerde güvenle tercih edilebilirler.

Alttan gelen diş rengini maskeleyebilme özelliğine sahip olduğu için çok koyu renkli dişlerde bile mükemmel estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.
%99 doku dostu bir materyal olduğu için alerjik değildir. Metal destekli protezlere göre genel vücut sağlığı açısından daha avantajlıdır. Isı yalıtma özelliği çok iyi olduğu için dişe, metal alt yapılı porselenlerden daha az ısı iletirler. Bu sayede zirkonyum esaslı porselen uygulanan dişlerde sıcak/soğuk hassasiyeti oluşmaz.